דף הבית / בריאות / אבחון סוכרת
אבחון סוכרת

אבחון סוכרת

בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות עלייה במספר חולי הסוכרת. על פי הערכות, הרי שכיום חלקם באוכלוסייה עומד על בין 6 ל-8 אחוז, כאשר עם הגיל השכיחות של המחלה עולה, כאשר מעל גיל שישיים, השכיחות מגיעה לכמעט 21 אחוז מהאוכלוסייה. על פי הערכות אגב, כמעט על כל חולה שלישי שמאובחן, יש חולה אחד שלא מאובחן.

מדובר על מספרים עצומים, ומדובר על מחלה עם השפעה ניכרת על החיים שלנו, בוודאי לאור העובדה שמדובר במחלה כרונית שכרגע אין אפשרות למגר אותה לגמרי אך כן ניתן לחיות איתה בעזרת תרופות וטיפולים שונים. מי שאיננו מאובחן, עלול לגלות ירידה חדה באיכות החיים שלו ויכול להגיע לכדי מצב של סכנה לחייו.

לכן חשוב מאוד לעבור תהליך של אבחון סוכרת. מדובר על אבחון יחסית פשוט אשר אחריו אפשר לקבל תוכנית טיפול מתאימה אשר תאפשר להתמודד עם המחלה ולהמשיך לקיים אורך חיים סדיר.

בשביל לדעת כיצד מבצעים אבחון סוכרת, חשוב להבין תחילה מה זו בכלל המחלה הזאת וממה היא נובעת. מדובר במחלה איתה מתמודדים אנשים שיוצאים מתוך איזון של רמות הסוכר בדם. מדובר על מצב בו יש רמות גבוהות של סוכר בדם וצריך לקבל תמיכה חיצונית בשביל להחזיר את הרמה לנורמה. בגוף שלנו יש הורמון שנקרא אינסולין הוא עוזר לנו לשמור על רמת סוכר סדירה, ברמה שפעילות ההורמון נפגעת, אז אנחנו יוצאים מכלל איזון ואין מי ששומר שרמות הסוכר בדם יישארו תקינות. לכן, אנחנו נדרשים לקבל תרופה חיצונית בשביל לטפל בבעיה.

אנחנו מכירים היום שני סוגים של סוכרת, סוכרת סוג 1, שכונתה בעבר סוכרת נעורים והיא מופיעה בקרב ילדים וצעירים וכן סוכרת סוג 2, שכונתה בעבר סוכרת מבוגרים, היא קיימת אצל למעלה מתשעים אחוז מהאנשים שיש להם סוכרת. ההבדל בין שני הסוגים, הראשונה תלויה אינסולין והשנייה לא, כלומר, יש ירידה ברגישות ובתגובה לאינסולין ברקמות.

כיצד מאבחנים סוכרת

האבחון מתבצע בצורה מאוד פשוטה, על ידי בדיקת דם. רופא המשפחה ישלח אותנו לבצע בדיקה, הוא יבחן את רמת הגלוקוז בדם ואשר הוא יוכל לראות האם אנחנו נמצאים בטווח. מדובר על בדיקות דם במצבים שונים. רמת גלוקוז לאחר צום ביותר משתי בדיקות נפרדות, רמת גלוקוז בדם אחרי העמסה של 75 גרם גלוקוז דרך הפה, וכן בדיקה אקראית של רמת הגלוקוז בדם.

חשוב לומר, לפני שמגיעים למצב של סוכרת, ייתכן מאוד שנהיה במצב של טרום סכרת, מצב בו רמות הגלוקוז נעות בין ערכים תקינים לערכים של סכרת. במצבים כאלה אפשרי לשנות את אורח החיים, למשל להפסיק לעשן, לצרוך פחות סוכר, לשמור על תזונה בריאה, לבצע פעילות ספורטיבית וכן ניתן להימנע מסוכרת. חשוב לנצל את הזמן הזה, מאחר וזה חלון ההזדמנויות האחרון לפני שהמחלה פורצת. ברגע שהיא פורצת, לא ניתן לחזור אחורה.

 

אודות מנהל

בדוק גם

ירידת שמיעה

מרגישים ירידת שמיעה? כל מה שאתם צריכים לדעת על ירידת שמיעה ומכשירי שמיעה.

מה הם הגורמים לירידת שמיעה?   הסיבה הכי שכיחה היא גיל. השמיעה שלנו מתחילה להידרדר ...