דף הבית / חוק ומשפט / אודות חקירת מצ"ח והמשפט הצבאי
חקירת מצח

אודות חקירת מצ"ח והמשפט הצבאי

משפט צבאי הוא זה החל בצבא ועל אלו שמשרתים בו – כולם כולל כולם, וזה אומר – חיילים זוטרים וחיילים בכירים, נגדים וקצינים (סדיר וקבע) ואזרחים עובדי צה"ל. המשטרה הצבאית היא חלק משרשרת השיפוט הצבאי ומפעילה חקירת מצח (משטרה צבאית חוקרת) במידת הצורך.

מהו משפט צבאי?

מדובר בהליך בו קבוצה של קצינים שהוסמכו לכם, דנים במצבים בעייתיים שונים הנוגעים בעבירה על חוקי המשפט הצבאי; אותם קצינים – אין הכרח שתהיה להם השכלה משפטית, מלבד קצין אחד בקבוצה זו, שעליו להיות בעל השכלה משפטית. החייל המועמד לדין ילווה בחייל נוסף, זאת כדי לוודא שהמשפט מתנהל באופן הוגן.

עבירה צבאית – מהי

עבירה צברית עשוי להיות פלילית, כדוגמת גניבה או עישון סמים, או משמעתית, והכוונה היא לעבירה על חוקים צבאיים (חוקים החלים במסגרת הצבא), כדוגמת – סירוב פקודה, עריקות הפקרת נשק, נפקדות ועוד. נפקדות מוגדרת כהיעדרות של חייל מהשירות או מהמקום הפיסי בו אמור להיות בזמן מסוים, עד כדי 45 ימים. היעדרות ממושכת מעבר לזמן זה, הופכת לעריקות.

נפקדות עשויה להביא לגזר דין של ימי מחבוש (עד כדי 35 ימים כאלו), שמשמעותם, מאסר בפועל; על עריקות, לעומת זאת, החייל עשוי לקבל עונש של 3 שנות מאסר, לכל היותר – מה שיגרור לעיתים אף רישום פלילי שילך עם החייל יד ביד, גם לאחר שיהפוך לאזרח וילבש ג'ינס.

ישנה אפשרות למנוע רישום פלילי אזרחי בשל עבירה צבאית; לשם כך מומלץ להסתייע בעורך דין צבאי, כזה המוסמך ומנוסה בדינים של המשפט הצבאי.

חקירת העבירות הצבאיות, מופקדת, כאמור, בידי מצ"ח. יחידה זו מורכבת מ-3 יחידות, כאשר כל אחת מופקדת על תחום שונה. לדוגמא – היחידה המרכזית חוקרת עניינים פליליים הנוגעים בסחר או שימוש בסמים, הטרדות מיניות וכו'.

אודות מנהל

בדוק גם

מה צריך לדעת לפני שבוחרים עורך דין צבאי

מה צריך לדעת לפני שבוחרים עורך דין צבאי

כאשר אתם נקלעים לבעיה משפטית בצבא אתם יכולים לבחור עורך דין צבאי פרטי או עורך ...