דף הבית / סביבה / אז מה בעצם עושים מנפט?
אז מה בעצם עושים מנפט?

אז מה בעצם עושים מנפט?

כולנו מכירים את המילה נפט, ורובנו לפחות, כאשר אנו שומעים אותה, חושבים מיד על דלק. חברת בזן הינה בית זיקוק לנפט, אשר לפחות שבעים אחוזים מהמוצרים שלה נמכרים כאן, בשוק הישראלי המקומי. החברה הוותיקה והיציבה מהווה אבן-יסוד לכלכלה הישראלית, כמו גם לתפקוד של החיים המודרנים בישראל, שהרי זיקוק נפט עומד ביסוד התעשיות שלנו.

בזן מתמחה בשלושה תחומי פעילות:

  • ייצור מוצרי נפט
  • פולימרים לתעשיית הפלסטיק
  • חומרים ארומטיים (ריחות) לתעשיות הכימיות

בין שלושת אלו ישנה תעשייה ענקית שנוגעת באינספור אספקטים בחיי היום יום שלנו, בין אם אנחנו מודעים לכך ובין אם לא. כעת בואו ונעמוד על הידע הזה.

מוצרי נפט – מוצרי יסוד

  • דלק – המוצר הבסיסי והחיוני לכל החיים המודרניים, ועל כך נרחיב בהמשך, עשוי מנפט מזוקק (בין היתר)
  • מוצרי קוסמטיקה – כאשר הבנזין יצא מן הנפט, נשארו שם עוד המון חומרים שונים ומשונים, בעלי איכויות שונות ומשונות, חלקם אידאלים לייצור מוצרי קוסמטיקה שונים.
  • אספלט – בעוד שהדלק מאפשר לנו להזין את מנוע הבעירה ברכבים שלנו, הרי שאנו צריכים כביש לנסוע עליו, כך שגם האספלט עצמו בכבישים עליהם אנו נוסעים עשוי בין היתר מנפט.
  • כל מוצרי הפלסטיק באשר הם – פלסטיק נוצר מנפט, ובעצם כל רכיב פלסטיק, קטן עד גדול, עשוי בסופו של דבר מנפט.

חיוני לקיום החיים המודרניים?

בזן מזקקים נפט, כחברה, כעסק. הנפט המזוקק חיוני לקיום אורך החיים המודרני בכל הרמות, החל בבסיס החברה המודרנית – החקלאות. ייצור המזון שמגיע בסופו של דבר לרשתות השיווק, למרכולים ולמסעדות בהן אנו אוכלים, נשען על תעשיית החקלאות. התעשייה הזו, בכדי לייצר כמות מזון שתספיק לכל כך הרבה אנשים, נשענת על כלים ממונעים. הכלים האלו שותים דלק, שהוא תוצר של נפט, כפי שמזקקת קבוצת בזן.

יותר מזה, הרי שאפילו חומרי הדברה מסוימים זקוקים לתוצרים של נפט, מה גם ששינוע המזון שלנו תלוי במשאיות, לעיתים אף משאיות קירור, כדי שהאוכל יגיע מהשדה ועד לצלחת שלנו. מיכלי האריזה, הסכו"ם, אפילו הסבון איתו אנו שוטפים את הכלים, הכול תוצר של תעשיות הנפט, מה שאומר שהנפט הוא חלק בלתי נפרד מחיינו.

אודות מנהל

תפריט נגישות