דף הבית / טכנולוגיה / איך מתבצע הליך של התפלת מי השתייה?
44450144 - water.

איך מתבצע הליך של התפלת מי השתייה?

המטרה של תהליך התפלה היא להפריד בין מים לחומרים המומסים בהם. בעזרת התפלה יעילה ניתן לקבל מים שראויים לשתייה או לחקלאות, ובטווח הארוך גם למנוע פגיעה באיכות הסביבה. השאלה היא כיצד מחליטים באיזה תהליך התפלה להשתמש ומה בכלל ההבדלים בין הטכניקות הקיימות

התפלת מים היא כיום אינטרס ציבורי שמשותף למדינות בכל העולם ובישראל היא מבוצעת בארבעה מפעלים מרכזיים. בעזרת ההתפלה ניתן להפריד בין מים לחומרים מומסים כמו מלחים ומינרלים. התפלה מסייעת לקבל מים שראויים לשתייה או לחקלאות, יש לה יתרונות כלכליים והיא עוזרת לשמור על משאבי הטבע מפני פגיעה באיכות הסביבה. ברמה המעשית, תהליך ההתפלה אחראי על הסרת המליחות של המים ועל הפיכתם לראויים לצריכה.

הסיבות העיקריות להתפלה הן המחסור הקיים במים, הצורך בשיפור איכות המים והעלויות שהולכות ופוחתות בגלל שורה ארוכה של שיפורים טכנולוגיים. התפלה מתבצעת סביבנו כל הזמן, אך רק מעטים מודעים אליה. זו הסיבה בגללה כדאי להכיר את הליך התפלת מי השתייה ולהבין את חשיבותו.

איך מחליטים כיצד להתפיל מים?

יש סוגים שונים של תהליכים להתפלת מים. ראשית, חלק מהתהליכים מתמקדים בהפרדת מי המוצר ממי הגלם ובסילוק מלחים בלבד. שנית, תהליכים אחרים צורכים אנרגיה תרמית או אנרגיה חשמלית. לבסוף, יש תהליכים שמתאימים להתפלת כל אחד מסוגי מי הגלם. אלו התהליכים שמיועדים עבור התפלת מי מערכת שפירים, מים מליחים ואפילו מי ים. מבחינה אקולוגית, מקורם של מים שפירים הוא בעיקר מי תהום ומים עיליים.

למרות ההבדלים בין שיטות נפוצות להתפלת מי שתייה, יש כמה טכניקות בולטות שכדאי להתעכב עליהן. אוסמוזה הפוכה למשל היא שיטה להתפלת מים שפירים ובה משתמשים גם כדי להתפיל מי ים ומים מליחים לצורך אספקת מי שתייה או מים לחקלאות. בעוד באוסמוזה רגילה מתקיים מעבר של מולקולות מים מתמיסה שריכוזה נמוך לתמיסה שריכוזה גבוה, בתהליך ההפוך עוברים המים מתמיסה שריכוזה גבוה לתמיסה שריכוזה נמוך באמצעות הפעלת לחץ.

לצורך השוואה, בשיטה של זיקוק בדחיסת אדים מזרימים מי ים לתא שבו שורר ריק וכך גורמים לאידוי של חלק מהמים. במקביל, מדחס מכני אחראי על דחיסת המים והעלאת הטמפרטורה שלהם כדי שיתעבו על הצינורות וימסרו את החום הכמוס למים הנכנסים למתקן ואת האנרגיה הדרושה לאיוד. זה תהליך שנחשב מורכב יותר ולכן הוא גם פחות נפוץ מהאוסמוזה.

ההחלטה באיזה שיטה להתפיל את המים תלויה בצרכי התהליך ובמטרות שנקבעות מראש. אפשר לבצע את ההתפלה באמצעות אוסמוזה וזיקוק רב שלבי, בעזרת זיקוק בדחיסת אדים וזיקוק תוך שימוש באתן או באמצעות אלקטרודיאליזה. יש גם שיטות של התפלה בהקפאה, תהליכי סיפוח עם החלפת יונים ותהליך סינון ננו שבו משתמשים בממברנות חצי חדירות לדחיית רוב החומרים האורגניים.

 

אודות מנהל

בדוק גם

בינה עסקית

בינה עסקית – למה אתם צריכים את זה?

החל משנות התשעים, התפתח ביתר שאת המונח "בינה עסקית". עוד קודם לכן, היו תוכנות אשר ...