דף הבית / פיננסי / בדיקת החזר מס – איך ומתי נעשה את הבדיקה
בדיקת החזר מס

בדיקת החזר מס – איך ומתי נעשה את הבדיקה

כל אחד מאיתנו רגיל לשלם מס הכנסה על פי מה שדורשים ממנו. בין אם זה כעצמאי ובין אם זה כשכיר, אנחנו נוטים לשלם על פי המשכורת, בהתאם לדרישה. אך יש לא מעט מקרים בהם, אחרי שנשלם, נגלה שמס הכנסה דווקא חייבים לנו כסף, ואז אנחנו יכולים לקבל מהם החזר.

באמצעות בדיקת החזר מס פשוטה, אנחנו יכולים לגלות שהמדינה בעצם חייבת לנו מאות ואפילו אלפי שקלים מדי שנה. בדיקה זו יכולה להתבצע על ידנו באופן עצמאי או שאנחנו יכולים לפנות אל רואי חשבון ויועצי מס, אשר יבצעו אותה עבורנו, מול ההוצאות וההכנסות שלנו וכן מול מס הכנסה.

לפני שנסביר בקצרה מי זכאי לקבל החזר מס באופן כללי, נסביר מה הרעיון שעומד מאחורי זה.

כל אחד מאיתנו משלם כאמור מס על פי גובה המשכורת שלו, בהתאם לאחוז שהמדינה קבעה שהוא צריך לשלם. אך יש מצבים שאנחנו לא אמורים לשלם את האחוז המלא. מצבים בהם מסיבות שונות, מגיעות לנו הקלות במס. למשל, אם התחלנו לעבוד במקום מסוים ואז עברנו למקום עבודה אחר ויש הפרשי משכורת משמעותיים, אם אנחנו עברנו לגור באזור שמקבל הנחות במס, אם הסטטוס המשפחתי שלנו השתנה ועוד. במקרה של עצמאים, הרי שהרבה פעמים המקדמות הרבה יותר גבוהות ממה שהם אמורים לשלם, ובסוף השנה בחישוב הסופי, מגלים שעליהם לקבל החזרי מס.

מי זכאי לקבל החזרי מס ואיך עושים את הבדיקה

כפי שציינו, כל אחד מאיתנו יכול למצוא את עצמו זכאי לקבל החזרים. לא משנה אם הוא עצמאי או שכיר, עובד במשרה מלאה או חלקית, עובד במשכורת גבוהה או נמוכה. כל אחד יכול למצוא את עצמו זכאי לקבל החזר מס בגבוה מסוים.

לצורך כך, יש לבצע בדיקה, שבוחנת את תשלומי המס לאורך השנה, לצד המשכורות שקיבלנו ונקודות הזיכוי השונות שאנחנו אמורים לקבל. חשוב לציין, בעקרון בשביל לקבל נקודת זיכוי עלינו לעדכן את הפרטים שלנו במס הכנסה, באופן עצמאי או דרך המעסיק, כך שאנחנו נוכל לקבל את אותה נקודה. יכול להיות שלא ביצענו את העדכון, ולכן גם שילמנו מס גבוה יותר.

ההחזר איננו מתבצע באופן מיידי, אחרי שמסכמים את הנתונים, מס הכנסה בודק ומבצע חישוב משלו, רק לאחר מכן הוא מודיע מה גובה ההחזר ותוך כמה זמן נקבל אותו אל חשבון הבנק שלנו, כפי שמופיע ברשויות המס.

 

אודות מנהל

בדוק גם

הנהלת חשבונות UCAN2

הנהלת חשבונות – טיפים ועצות למתחילים

לא חשוב מה הוא טיבו של העסק שלכם, בכל מקרה אתם תזדקקו להנהלת חשבונות כדי ...