דף הבית / טכנולוגיה / ביג דטה – בשביל מה אנחנו צריכים את זה
ביג דטה

ביג דטה – בשביל מה אנחנו צריכים את זה

לא צריך להיות מומחה בהייטק בשביל לדעת שהנושא החם ביותר בתחום כיום, הוא ביג דטה או במילים אחרות, ניהול כמויות מידע רב. במאמר זה נסקור חלק מהתעשיות שמשתמשות בביג דטה, אך תחילה נסביר למה בכלל התחום הזה הפך להיות כל כך פופולארי, מה הוא כולל ומה הוא פותר לנו.

ברעיון של ביג דטה הוא לאפשר לנו להתמודד עם כמויות מידע אינסופיות שאנחנו צוברים. אפשר לומר שמאז שנת 1994, עת הופעת האינטרנט הציבורי, אנחנו מוקפים במידע אינסופי שמגיע ממקורות שונים, הוא מגיע אלינו דרך המחשב, ברוב המקרים באופן אוטומטי, כלומר אנחנו לא צריכים להכניס אותו ידנית, ואם כך הדבר אנחנו צריכים לדעת לנהל אותו, כלומר לקטלג אותו בצורה נכונה, ולבנות מערכות עם תבניות מושכלות שידעו לשלוף את המידע באופן יעיל ונכון, כך שנוכל להפיק ממנו את מיטב התועלת.

הדוגמא שכולם אוהבים להשתמש בה ובצדק היא גוגל. גוגל אוספת מידע ממאות ועשרות מיליוני אתרים ברחבי העולם. בכל פעם כשאנחנו כותבים שאילתה בגוגל, המערכות שלה יודעות לזהות מה אנחנו מחפשים ומאיפה לשלוף עבורנו את המידע הזה. כיצד הן עושות את זה? בצורה מאוד פשוטה, ביג דטה שנמצא במאגרים של גוגל מקוטלג ומחולק בצורה יעילה ונכונה על פי המערכות שהחברה בנתה, ואלגוריתמים שונים עוזרים לה לשלוף את המידע באופן יעיל בכל פעם כשעולה שאילתה מסוימת.

זו המטרה של כל מערכת שעובדת עם ביג דטה, גם ברמת הארגון הבסיסי. כלומר גם כשארגון קטן אוסף מידע לעצמו ולא לגולשים או לקוחות חיצוניים, הרי שהוא מצפה שהמערכת תקטלג עבורו את המידע בצורה נכונה, על פי פרמטרים שהוא קובע, ותעזור לו לשלוף אותו בצורה יעילה ומהירה.

מה ביג דטה פותר עבורנו?

דבר מאוד בסיסי, הוא לוקח את המידע שאנחנו אוספים, מקטלג ומסדר אותו בצורה נכונה. כאן המקום לומר, לפני שאנחנו נכנסים למערכות של ביג דטה, יש את השלב כריית מידע, וחלוקת המידע בין העיקר לטפל, כלומר משאירים את מה שחשוב ומוציאים את מה שטפל. אחרי זה, כשנשאר המידע החשוב, אז מערכות ביג דטה מתחילות לסדר ולקטלג אותו.

כשאנחנו חיים סביב פיסות מידע כל כך רבות, אין לנו ברירה אלא להשתמש במערכות ביג דטה שיעזרו לנו להתמודד עם זה. יש לומר, לא מדובר רק במידע כתוב או מידע מצולם, כמו שמרביתנו מכירים מחיינו האישיים אלא מדובר במספרים, קודים, נוסחאות, אלגוריתמים ועוד.

אילו תעשיות עובדות עם מערכות ביג דטה

למעשה כיום מרבית התעשיות מתעסקות עם מערכות ביג דטה ומעסיקות מומחים בתחום. אנחנו יכולים למצוא תעשיות צבאיות, תעשיות סייבר, ארגונים רפואיים, ארגונים פיננסיים, ארגונים אקדמאיים, ארגוני ספורט, חברות שמתעסקות באינדקוס ועוד. בכל אחת מן התעשיות יש שימוש נרחב במערכות ביג דטה באופנים שונים לצרכיהן.

 

אודות מנהל

בדוק גם

בינה עסקית

בינה עסקית – למה אתם צריכים את זה?

החל משנות התשעים, התפתח ביתר שאת המונח "בינה עסקית". עוד קודם לכן, היו תוכנות אשר ...