דף הבית / טכנולוגיה / בינה עסקית – למה אתם צריכים את זה?
בינה עסקית

בינה עסקית – למה אתם צריכים את זה?

החל משנות התשעים, התפתח ביתר שאת המונח "בינה עסקית". עוד קודם לכן, היו תוכנות אשר יצרו את הבסיס לכך, והיו רבים שכתבו על כך וטענו שיום אחד אנחנו נגיע למצב בו נוכל ליהנות מתוכנות ואמצעים ייחודים שיאפשרו זאת, אך רק בשנות התשעים זה החל לצאת לפועל.

כיום אנחנו יודעים, שעסקים רבים, בין אם מדובר בעסקים קטנים או בין אם מדובר בעסקים גדולים, משתמשים בכלים של בינה עסקית. כלים אלו מאפשרים להם לבצע פעילויות שונות בצורה יעילה ופשוטה, אשר גם חוסכת להם זמן ומשאבים, אך לא פחות, מאפשרת להם ליהנות מאמצעים שונים, אשר במצב רגיל ייתכן מאוד שהם לא יכלו ליהנות מהם.

לפני שנסביר, למה גם אתם צריכים להשתמש בתוכנות שכוללות בינה עסקית, נסביר בקצרה מה זה אומר בכלל. הרעיון הוא מאוד פשוט, כל ארגון, כל עסק, נהנה ממגוון רחב של מידע שזורם אליו ממקורות שונים, חלק מהמידע מגיע בצורה ישירה, חלק בצורה גולמית, לעיתים מגיעים חלקיקי נתונים שיש צורך להרכיבם אותם בשביל להפיק מהם תועלת. בעזרת תוכנות מידע עסקית, אפשר להגיע אל מידע אפקטיבי, בעזרתו אפשר ליהנות מתהליך קבלת החלטות נכון.

הרעיון הוא, שאותן תוכנות מאפשרות לנו לכרות מידע ממקורות שונים, לאחר מכן הן מעבדות אותו, מקטלגות ומסדרות, ולבסוף, הן מציגות לנו אותו ככה שנוכל להיעזר בו על פי הצרכים שלנו. זה יכול להיות מידע שנעשה בו שימוש באופן מידי וזה יכול להיות מידע שנעשה בו שימוש בעתיד.

אז למה אנחנו צריכים תוכנות בינה עסקית

יש לכך שתי סיבות עיקריות, הראשונה, אנחנו מוקפים מידע רב, מידע שמגיע אלינו ממקורות שונים. אנחנו לא יכולים להגיע אל כולו ובטח לא לנתח אותו בצורה נכונה. תוכנות בינה עסקית מאפשרות לנו להגיע אל כל המידע שברשותנו בצורה אפקטיבית, התוכנות יוצרות תיעדוף של המידע, מסדרות אותו ולמעשה מחליטות איזה אפקטיבי עבורנו ואיזה לא.

זה מאפשר לנו לגשת אל תהליך קבלת החלטות בצורה נכונה, מבלי שאנחנו נדרש לקבל החלטה על בסיס מידע שגוי, לא מלא או לחילופין, מידע שאיננו מתאים לצרכים שלנו.

סיבה שנייה היא, כל עסק, קטן כגדול, צובר היום מידע, גם אם נדמה לנו שיש לנו עסק קטן והוא לא באמת צובר מידע, זה לא נכון. הוא צובר מידע והרבה. אנחנו צריכים מערכת שתסדר לנו אותו, כי לבד אנחנו לא יכולים לעשות את זה. אנחנו צריכים לזכור, שעלינו להשתמש בכל הכלים האפשריים בשביל לעמוד בתחרות מול המתחרים שלנו. סביר להניח שהם כן משתמשים בתוכנות בינה עסקית.

לכן, חשוב מאוד שאנחנו נשתמש בכלים הטובים ביותר שעומדים לרשותנו. גם אם זה ידרוש מאיתנו השקעת משאבים וארגון מחדש של העסק וסגנון העבודה שלנו.

 

אודות מנהל

בדוק גם

האינטרנט של הדברים

האינטרנט של הדברים – על מה בדיוק מדובר?

המונח "האינטרנט של הדברים" הפך להיות שגור במחוזותינו. למה הכוונה? כיצד ניתן לשלב אינטרנט עם ...