דף הבית / בריאות / דלקת בברך – כיצד מתמודדים איתה
דלקת בברך

דלקת בברך – כיצד מתמודדים איתה

אחת הבעיות הנפוצות ביותר אצל גברים ונשים, כאחד, אלה דלקות וכאבים ברכיים. לא מעט צעירים ומבוגרים מתמודדים עם בעיה זו, אשר מקשה עליהם לתפקד בצורה רגילה, באופן יומיומי או לבצע פעולות ספציפיות.

דלקת בברך וכאבים אשר מופיעים בעקבותיה, יכולה להיווצר מסיבות שונות. בין אם זה כתוצאה מפעילות ספורטיבית מאומצת, תנועה לא נכונה, שחיקה של הסחוס (תופעה מוכרת אצל אנשים מבוגרים וכן אצל ספורטאים מקצועיים), עודף משקל וכן מסיבות נוספות. במקרים רבות הדלקת נוצרת כתוצאה מפגיעה ברצועות הברך או במניסקוסים, מה שמוביל לכאבים עזים שמקשים על תפקוד הברך.

חשוב לזכור, דלקת בברך נוצרת במקרים רבים מתוך רצון של הגוף לתקן נזק שנגרם לו במהלך הזמן. הרבה פעמים כתוצאה מעומס על הרקמות וסביב הברך וכתוצאה מנזק שנגרם מסיבות אחרות, הגוף דורש לבצע תיקון. הדלקת היא במובן מסוים תופעה משנית לבעיה העיקרית, וזה איתו של הגוף עבורנו שעלינו לבצע תיקון מסוים.

מה הדלקת עלול ליצור

דלקת בברך גורמת בדרך כלל, לכאבים, רגישויות, ונפיחות חדה. כל זה מוביל להיחלשות של תפקוד הברך. על מנת להתמודד עם מצב זה, אז השרירים מתכווצים מתוך כוונה להגן על הברך ולהקל על תחושת הכאב, אך זה יוצר בעיות אחרות, שכן כתוצאה מהכיווץ אנחנו צולעים ומתמודדים עם עומסים בחלקים אחרים כתוצאה לא נכונה של העומס על פני האזור.

צריך לומר, יש סוגים שונים של דלקות בברך, ישנן דלקות קלות מאוד שחולפות תוך זמן קצר בעזרת טיפול פשוט, ישנן דלקות הרבה יותר מורכבות שמחייבות התאוששות ארוכה, תהליך שיקום וחיזוק של השרירים. הכל תלוי במידת הנזק שנגרם לברך ועד כמה אפשר להשתמש בה באופן סדיר.

כיצד מטפלים בדלקות בברכיים

הטיפול הפשוט ביותר, הוא שימוש בקרח למשך עשר דקות במשך מספר פעמים ביום, תרגילי חיזוק ותנועה ושימוש בתרופות אנטי דלקתיות, בהמלצת רופא. במידה ומדובר על דלקות רציניות, קרעים ברצועות, שחיקה על הסחוס וכדומה, אז כבר נדרש טיפול הרבה יותר מאסיבי, הרבה פעמים זה יכלול ניתוח וכן טיפול שיקום לאחר מכן, כולל טיפול פיזיותרפיה.

ברמת העיקרון, ניתן להימנע מדלקות בברך ברמה מסוימת. ספורטאים רבים מבצעים תרגילי חיזוק על בסיס קבוע בשביל להימנע מפציעות כאלה, כמו כן, אם שומרים על משקל ונמנעים מלהגיע לעודף משקל אז זה בהחלט יכול לעזור ולמנוע מצב שכזה. במקרה של צעירים, אם יקפידו על תנועה נכונה ועבודה טובה עם הברכיים, הרי שהם יוכלו להימנע מפציעות כאלה.

עם זאת, ספורטאים מקצועיים לא תמיד יכולים להימנע מתנועות לא נכונות שגורמות לדלקות, עומסים ושחיקה על הסחוס. לשם כך יש להקפיד על טיפול נכון כל הזמן, עבודה נכונה עם הגוף, תרגילים ותוכניות עבודה שיכולות למנוע בעיות שונות שנוצרות באופן חד פעמי או לאורך זמן.

אודות מנהל

בדוק גם

גשר בשיניים

גשר בשיניים – מתי נצטרך לעשות אותו

עד לפני שנים לא רבות, היה נהוג לחשוב שכל הרעיון של גשר לשיניים מיועד אך ...