דף הבית / בריאות / הידרותרפיה

הידרותרפיה

הידרותרפיה: לחבר בין הגוף לנפש

כשרוב האנשים חושבים היום על ספא, הם חושבים על מקום בו הם יקבלו טיפול פנים או טיפול עיסוי. אך ספא מקורו סביב ריפוי במים, השיטה נקראת הידרותרפיה, והיא משתמשת במים בצורות רבות על מנת להירגע ולהרגיע כאב.

השיטה מתורגלת במשך מאות ואלפי שנים, אך המילה “הידרותרפיה” נטבעה בשנת 1876. המונח נגזר מהמילים היווניות ‘הידרו’ שפירושה מים, ותרפיה, כלומר לרפא או לטפל.

ספא מעיינות מינרליים הם הצאצא האותנטי ביותר של הספא המקורי שנקרא הידרותרפיה. המים במעיינות אלו נובעים מהאדמה ויש להם יסודות חיוניים לבריאות הגוף. המרכיבים של המים משתנים מאביב לאביב, והטיפול במים נחשב כיעיל לריפוי מחלות שונות. ניתן לבצע טיפולי מים גם בקליניקות ומרכזי טיפול המפעילים אמבטיות ובריכות טיפוליות.

אל תבלבלו טבילה בבריכה עם הידרותרפיה

לרוב מרכזי הספא יש אמבטיות חמות מקורות או בריכות חיצוניות, אך השהות בהם אינה נחשבת לטיפול הידרותרפיה, נכון? אולי לא, היות ומרכזי ספא מוסיפים למים כימיקלים מתנקזים, אשר עלולים להיספג לתוך הגוף, והם נמצאים באמבטיות ובריכות ציבוריות.

ניתן להשיג את יתרונות האמבטיה עם רמות חום מנוגדות באמצעות שהות בחדר אדים או בסאונה, ואז לעבור למקלחת קרה. חום וקור לסירוגין מגרה את מערכות הדם של הגוף ומחזק את מערכת החיסון.

סוגים שונים של טיפולי הידרותרפיה

לא כל ספא מציע טיפולי הידרותרפיה. ככל שהספא גדול ומשוכלל יותר, כך סביר יותר שהוא יציע צורה כלשהי של הידרותרפיה. השיטה האהובה ביותר היא מקלחת וישי, אשר כרוכה ברוב המקרים בשפשוף או עטיפת הגוף. המטופל מתקלח במקלחת המופעלת על ידי חמישה או שבעה ראשים, כשהוא שוכב.

טיפולי גוף מסוימים כוללים שטיפה במקלחת אנכית עם הרבה ראשי מקלחת מותקנים, כך שהמים מגיעים מכיוונים שונים. הטיפול מוביל לשיפור התחושה, והלחץ החזק הנובע ממיקום ראשי הברזים המתיזים את המים לפנים, מאפשר למטפל לכוון את המטופל לביצוע תרגילים עדינים המשפרים מצבים בריאותיים בעייתיים.

הידרותרפיה במקלחות

מקלחות שפשוף הם סוג של הידרותרפיה שבה צינורות בלחץ גבוה מופעלים על המטופל שמקבל בשיטה זו עיסוי מרחוק עם פיצוץ עז של מים. המטופל עומד בקצה מקלחת ארוכה, והמטפל נמצא בקצה השני. אלו הם סוגים יוקרתיים של הידרותרפיה, הכרוכים במיומנות גבוהה של המטפל. מספר מרכזי ספא התקינו “מקלחות גשם” עם היבטים מיוחדים כגון קול, אור ואפילו ארומה.

אפשרות נוספת היא אמבטיות ריפוי, שבמקרים רבים מכילות תוספים כגון אצות מיובשות המסייעות לשיקום תפקוד מערכות הגוף.

במקרים רבים, אמבטיות אלו מהוות חלק מטיפול הידרותרפיה, והן נפוצות היום פחות מאשר בעבר, היות ומרכזי טיפול מצאו כי רוב האנשים חוששים להישאר לבד באמבטיה. אך הטיפול מוביל להשפעות מרפאות משמעותיות בזכות העיסוי מתחת למים המופעל על ידי צינורות.

 

 

אודות מנהל

בדוק גם

ירידת שמיעה

מרגישים ירידת שמיעה? כל מה שאתם צריכים לדעת על ירידת שמיעה ומכשירי שמיעה.

מה הם הגורמים לירידת שמיעה?   הסיבה הכי שכיחה היא גיל. השמיעה שלנו מתחילה להידרדר ...