דף הבית / בית וגן / טיפים לשמירת שטיח הכניסה לאורך שנים
טיפים לשמירת שטיח הכניסה לאורך שנים

טיפים לשמירת שטיח הכניסה לאורך שנים

כאשר אנו בוחרים שטיח איכותי ומעוצב, אנו למעשה מעניקים לחלל מראה חדש, מרענן ומרשים. אך מלבד השטיחים הנמצאים בתוך ביתנו, יש לשים לב גם לשטיח הכניסה לבית, משום שמלבד היותו כלי עזר לניקוי הנעליים טרם הכניסה לבית ושמירה על הניקיון, הוא גם אביזר דקורטיבי המהווה את קבלת הפנים הראשונית עבור כל מי שמגיע אל סף דלתכם וכאמור, אין שני לרושם ראשוני.

 מה חשוב לדעת לפני קניית שטיח כניסה לבית?

לפני שאנו מקבלים החלטה על קניית שטיח, עלינו להביא בחשבון את אופן הניקוי והטיפול בהם על מנת שיחזיקו לשנים רבות. חשוב להבין כי שטיחים מטבעם להתלכלך, אך ביכולתנו לבחור בשטיח עם תכונות מסוימות אשר יקלו עלינו בתהליך הניקיון. למשל, ברור לכל ששטיח בהיר רגיש יותר לכתמים וללכלוך ועלינו להתחשב בכך. באופן כללי, ככל שהשטיח איכותי וצפוף יותר כך הוא עמיד יותר בפני לכלוך ושחיקה. עם זאת, בנוסף, יש לזכור כי כאשר השטיח מוצב מחוץ לבית הוא מהווה מוקד בו נתפס רב הלכלוך המצטבר בכניסה לבית, מה שבסופו של דבר מאיץ תהליכים של התרפטות ובלאי של השטיח. עלינו ללמוד מה הן הדרכים היעילות ביותר לניקיון ושמירה עליו על מנת שיחזיק לאורך שנים.

 טיפים לשמירה על שטיח הכניסה

כדי לשמור על מראהו היפה והרענן של השטיח שרכשתם לאורך זמן, מומלץ לבצע את הפעולות הבאות:

  • יש לאוורר את השטיח אחת לכמה זמן, בשעות בהן זורחת השמש. אור השמש מהווה מחטא טבעי מצויין ונחשב לכלי מצוין לטיפול במקרים של רטיבות, לחות ואף במקרים של מזיקים וטפילים. ישנם שטיחים הרגישים לאור השמש ולכן יש להתייעץ עם אנשי מקצוע או החנות בה רכשתם את השטיח לפני ביצוע פעולה זו.
  • יש לשאוב את השטיח עם שואב אבק אחת לכמה שבועות.  יש להקפיד לא לשאוב את ה”פרנזים” של השטיח. פגיעה בהם משמעותה פגיעה בשלמותו של השטיח ובערכו.
  • אחת לכמה חודשים רצוי להפוך את השטיח על פניו ולהשאירו כך למשך שבוע-שבועיים כדי שכל האבק והחול ירד ממנו.
  • סיבוב השטיח אחת ל-4 חודשים ימנע בלאי בלתי אחיד (רק בצד אחד של השטיח).
  • אין לקפל את השטיח, אלא לגלגלו בלבד – ובכך למנוע סימני קיפול.
  • אחסון השטיח צריך להיעשות במקום יבש, נקי ומאוורר.
  • הסרת כתמים צריכה להיעשות באופן מיידי כדי למנוע את ספיגת הלכלוך בסיבים הפנימיים ולכתם קשה להסרה – הניקוי יכול להיעושת עם מטלית, סבון נוזלי, נייר סופג לבן. יש לקחת מטלית עם מעט מים וסבון ולשפשף בעדינות את השטיח עם כיוון הסיבים עד להיעלמותו של הכתם. לאחר מכן יש לספוג את חומרי הניקוי באמצעות מגבת או סמרטוט ולשטוף בסיום במעט מים נקיים. אין לדרוך על השטיח עד ייבושו המוחלט.
  • אחת לשנתיים מומלץ למסור את השטיח לניקוי אצל מומחה מקצועי. יש לוודא שהניקוי מתבצע ללא חומרים כימיים אשר יפגעו באיכות השטיח או יעוותו את צבעיו/צורתו. הניקוי צריך להיות טבעי בעזרת מים סבון ושמש.
  • במידה ומתגלה פגם בשטיח – חור, עובש, פרימת חוטים וכן הלאה – יש לשלוח את השטיח לתיקון מקצועי על מנת למנוע את התפשטות הנזק.

אודות מנהל

בדוק גם

דק לגינה - עשה זאת בעצמך

דק לגינה – עשה זאת בעצמך

דקים סינטטיים ידועים כדקים נוחים להרכבה עצמית, אם יש לכם ידיים טובות תוכלו לבצע זאת ...