דף הבית / חוק ומשפט / כיצד מתבצע תהליך רישוי עסקים?
רישוי עסקים

כיצד מתבצע תהליך רישוי עסקים?

החוק במדינת ישראל מחייב מבחר רחב של סוגי עסקים לקבל רישיון כדי לפעול. על-מנת לקבל רישיון זה יש לבצע תהליך מסודר מול מחלקת רישוי עסקים של הרשות המקומית (שבשטחה נמצא העסק).

שלב ראשון – מידע מוקדם

כל עסק שזקוק לרישיון עסק כדי לפעול כחוק זקוק לאישור של כמה וכמה גורמי רישוי, ובהם משרד הבריאות, משרד העבודה, המשרד להגנת הסביבה, משרד החקלאות, המשטרה, הרשות הארצית לכיבוי והצלה ועוד. אמנם לא כל עסק זקוק לאישור של כל אותם גורמים, אבל גם כך רשימת הדרישות וההנחיות ארוכה – וכדי למנוע בזבוז זמן וכסף עקב תכנון העסק שלא בהתאם לאותה רשימה, מומלץ לקבל מידע מוקדם, כלומר פירוט של כל אותן דרישות והנחיות. את המידע המוקדם ניתן לקבל דרך מחלקת רישוי עסקים ברשות המקומית או דרך גורמי הרישוי הנ"ל ישירות.

שלב שני – תוכנית עסק

אל הבקשה לקבלת רישיון העסק יש לצרף שורה ארוכה של מסמכים ובפרט תוכנית הנדסית שנחתמה כחוק על-ידי אדריכל, מהנדס או הנדסאי מוסמך. מומלץ להקפיד על תכנון העסק בהתאם לכל הדרישות כדי שלא ליצור עיכובים שלא לצורך במועד הפעלת העסק.

תוך כמה זמן מתקבלת תשובה ממחלקת רישוי עסקים?

מאז הרפורמה בשנת 2013, קוצר משמעותית פרק הזמן שבמהלכו מחויבים גורמי הרישוי להגיב על הבקשה לרישיון העסק – וכעת הוא עומד על 90 יום. עוד כדאי לדעת כי ישנו גם מסלול היתר מזורז שבו תוך 21 ימים ניתן לקבל רישיון עסק לשנה. אופציה זו תקפה לחלק מסוגי העסקים וכדי לדעת האם גם העסק שלכם זכאי לגשת למסלול זה תוכלו לפנות למחלקת רישוי עסקים.

חשוב לציין כי רק היתר זמני מאפשר להפעיל את העסק עוד בטרם ניתן רישיון העסק, וכי הפעלת העסק רק על סמך הגשת הבקשה מהווה עבירה על החוק.

לכמה זמן תקף רישיון עסק?

במרבית המקרים רישיון עסק תקף לשנה אחת, 3 שנים או 5 שנים. חשוב להקפיד למלא אחרי כל התנאים גם לאחר קבלת הרישיון, שכן הפרתם עלולה להוביל לשלילת הרישיון. גם כשמבצעים שינויים בעסק חובה לחדש את הרישיון, כלומר להגיש בקשה מחודשת.

אודות מנהל

בדוק גם

מה צריך לדעת לפני שבוחרים עורך דין צבאי

מה צריך לדעת לפני שבוחרים עורך דין צבאי

כאשר אתם נקלעים לבעיה משפטית בצבא אתם יכולים לבחור עורך דין צבאי פרטי או עורך ...