דף הבית / בריאות / מהו ניתוח קיסרי טבעי?
ניתוח קיסרי

מהו ניתוח קיסרי טבעי?

חוויית הלידה והקשר הראשוני עם התינוק היא עוצמתית ולכן נשים רבות מעדיפות ללדת בלידה טבעית. אך, לעתים, מצג התינוק בעת הלידה אינו מאפשר יציאה טבעית של ראש התינוק לאוויר העולם או שלידה קיסרית קודמת עשויה לגרום לקרע בבטן ולכן הצוות הרפואי ימליץ על ניתוח קיסרי.

כיום, בזכות גישה שהתפתחה באוסטרליה ונפוצה ברחבי העולם נולד שילוב של שתי המתודות – השיטה הטבעית ללידה ללא חיתוך הרחם ולידה בניתוח קיסרי עם חיתוך הרחם ושליפת התינוק. שיטה זו מכונה "ניתוח קיסרי טבעי".

חוויה עוצמתית תוך הפחתת סיכון ליולדת ולתינוק

יולדת בשיטת "ניתוח קיסרי טבעי" תלווה במיילדת ממש כמו היולדת הקלאסית מזה אלפי שנים. אך הרופאים לא יחכו לפתיחה טבעית אלא יבצעו חתך בחלק התחתון של הבטן וברחם. התהליך ילווה בחומרי הרדמה חלשים יחסית על מנת שהאם תוכל להיות שותפה מלאה בתהליך הלידה ואף לראות את התינוק החדש במשפחה ברגעיו הראשונים כאשר הוא מגיח אל אוויר העולם.

המכשור הרפואי המלווה את האם (אק"ג) מחובר אל  גבה ולא מונח על החזה בכדי  שתוכל לקבל לזרועותיה את התינוק ולהתחיל להרגיש את פעימות הלב הקטן מעט לאחר שנשם את נשימותיו הראשונות. בחלק מהמקרים תוכל אף לבצע את ההנקה הראשונה בעצמה.

באילו אספקטים שונה הניתוח הקיסרי הטבעי מניתוח קיסרי סטנדרטי?

ניתוח קיסרי טבעי מתבצע בחדר הניתוח אמנם, אך מעניק ליולדת חוויה דומה ככל האפשר לחוויה הלידה הרגילה. ערכנו עבורכם טבלה המציגה את האספקטים השונים המבדילים את הגישה הטבעית המאפשרת לאם לחוות את מגע התינוק מיד לאחר הלידה.

  ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי סטנדרטי
חומרי ההרדמה חומרי הרדמה קלים המאפשרים את תנועת הידיים בכדי לקבל את  התינוק שנולד. חומרי הרדמה חזקים יותר, וידיה של היולדות קשורות בכדי למנוע תנועות בלתי רצוניות העלולות לסכן את היולדת במהלך הניתוח.
חיבור מכשיר האק"ג מחובר לגב היולדת על מנת להשאיר את החזה פנוי לאחיזת התינוק מתבצע על גבי חזה האישה
פרגוד החוצץ בין חלקה העליון של היולדת לחלקה התחתון קיים פרגוד, אך היולדת יכולה לבחור להסירו ולהיות שותפה מלאה בתהליך הלידה קיים פרגוד המסתיר את תהליך הלידה
הנקה לאחר הלידה האחיות אוספות חלב אם עוד לפני הלידה וכך התינוק זוכה ללגום חלב אם כבר לאחר שנולד האם בהתאוששות מהניתוח ואינה מניקה את התינוק
הערכות שנדרשת מצד בית החולים צוות של מיילדת (כמו בלידה טבעית) וצוות רפואי המיומן בלידה קיסרית טבעית המסייע בתהליך בניתוח קיסרי הלידה מזכירה ניתוח ומורכבת מצוות רפואי ומנתח

 

לסיכום, אמהות לעתיד שאינן מסוגלות ללדת בלידה טבעית רגילה ונאלצות לבחור בניתוח קיסרי מסיבות שונות, יכולות לבקש במרכז הרפואי המתאים הערכות מוקדמת ללידה קיסרית טבעית. (יש לבדוק תחילה באילו מרכזים רפואיים ניתן לבצע לידה קיסרית טבעית, משום שלא כל המרכזים הרפואיים מאפשרים זאת).תהליך זה מאפשר לאם לחוות את הקשר הנפלא עם התינוק כבר מרגעיו הראשונים ודומה יותר ללידה הקלאסית באספקטים רבים – תוך מזעור הסיכון לאם ולתינוק.

אודות מנהל

בדוק גם

גשר בשיניים

גשר בשיניים – מתי נצטרך לעשות אותו

עד לפני שנים לא רבות, היה נהוג לחשוב שכל הרעיון של גשר לשיניים מיועד אך ...