דף הבית / בריאות / מה זה חדר נקי ולשם הוא משמש אותנו
מה זה חדר נקי

מה זה חדר נקי ולשם הוא משמש אותנו

המונח "חדר נקי" הוא בעל משמעות רבה בלא מעט תעשיות. בניגוד למה שהאדם הממוצע עלול לחשוב, לא מדובר בחדר שעבר שטיפה או טאטוא, לא מדובר בחדר שדואגים לנקות אותו מדי יום בשביל שיבריק. מדובר במשהו הרבה יותר קיצוני ומשמעותי מזה.

חדרי נקי מקצועי, הוא חדר שמשרת תעשיות שונות אז מתבצעות בהן מחקרים, תהליכי פיתוח, תהליכי בדיקות שונות, שמחייבות לבצע את כל זה בתוך חדר נקי לגמרי, חדר שאין בו גרם אחד של אבק. אחרת כל התהליך יינזק והתוצאה עלולה להיות הרסנית, לא רק לתהליך עצמו אלא גם למוצר אותו מבקשים לפתח ולייצר, וכן לכל מי שאמור להשתמש בו בשלבים מאוחרים יותר.

 

דוגמא טובה לצורך באותם חדרים נקיים, אנחנו יכולים לראות במעבדות רפואיות וכן בחדרים שמיועדים לפיתוח תרופות או אמצעים רפואיים שונים, וכן בחדרים בהם נערכים מחקרים ופיתוחים של מזון מסוגים שונים. זו דוגמא טובה, מאחר ואנחנו לא יכולים לבצע את התהליך בכל חדר, אנחנו לא יכולים לבצע אותו בחדר מלוכלך שיש בו אבק או כל דבר אחר. כל גרם אבק שייכנס אל החדר עלול להזיק לתהליך המחקר והפיתוח, יתרה מזו האבק והלכלוך יכולים לגרום נזק משמעותי למוצר עד כדי כך שלא יהיה ניתן להשתמש בו. ייתכן מאוד שאם ננסה, זה יגרום לבעיות רפואיות שונות.

לפני שנסביר מה זה חדר נקי מקצועי, צריך לומר, בשביל לפתח חדר כזה, בשביל לשמור עליו, אנחנו צריכים לעבוד עם חברה מקצועית שיודעת כיצד לתכנן אותו, כיצד לתכנן ולבנות את המערכות שאמורות לשמור את החדר נקי, וכמובן כיצד לבנות את החדר בצורה אפקטיבית. מן הסתם, החברה תדע גם לספק לנו כלים ועצות כיצד לתחזק את החדר הזה.

כיצד יוצרים חדר נקי

בשביל לייצר חדר כזה, צריך לחשוב תחילה, לשם מה הוא נועד, מה המטרה שלו, מה מתכוונים לעשות בו, ולאחר מכן, מתחילים בתהליך התכנון, העיצוב והבנייה. זה אומר, התקנת תשתית חשמל מתאימה, זה אומר התאמת מערכת אוורור מותאמת, קירות קשיחים ומבודדים, מערכות מיזוג וסינון, מערכות תקשורת מותאמות, מערכת אבטחה מותאמת, גופי תאורה, ריצוף (אפקוסי או PVC), וכן מערכת שעונים, מדי לחץ ואחרים על פיהם אפשר למדוד עד כמה המערכות בחדר אכן משרתות אותו.

כל התהליך מתבצע, לא רק בהתאם לצרכי הלקוח ולא רק בהתאם לאופי השימוש שנעשה בו, אלא גם בהתאם לתקנים שונים שקשורים לתעשיות עבורן בונים את החדרים וכמובן תקנים שקשורים להתקנת חדר כזה בפני עצמו. אותם תקנים מאפשרים לבדוק, האם הבנייה נעשתה בצורה נכונה והאם מי שתיכנן ובנה, עמד בכל הפרמטרים לבניית חדר נקי בצורה נכונה.

אחרי שהחדר יעבור את הביקורות הנדרשות, יהיה ניתן להתחיל להשתמש בו.

 

אודות מנהל

בדוק גם

גשר בשיניים

גשר בשיניים – מתי נצטרך לעשות אותו

עד לפני שנים לא רבות, היה נהוג לחשוב שכל הרעיון של גשר לשיניים מיועד אך ...