דף הבית / חוק ומשפט / מה צריך לדעת לפני שבוחרים עורך דין צבאי
מה צריך לדעת לפני שבוחרים עורך דין צבאי

מה צריך לדעת לפני שבוחרים עורך דין צבאי

כאשר אתם נקלעים לבעיה משפטית בצבא אתם יכולים לבחור עורך דין צבאי פרטי או עורך דין מהפרקליטות הצבאית. בדרך כל לעורך הדין הפרטי יהיה טוב יותר כי אתם יכולים לבחור אותו בעצמכם וכך לשפר את הסיכויים שלכם לצאת ללא עונש או להמתיק אותו. מתי צריך אותו ואיך בוחרים אותו?

מתי נזדקק לעורך דין צבאי?

עורך דין צבאי יכול לייצג אתכם בבעיות משפטיות ממש כמו שעורך דין אזרחי מייצג אתכם בתור אזרחים. מערכת המשפט בצבא סגורה לחלוטין והיא לא קשורה למשפט האזרחי. במערכת הזו השופטים הם קצינים אך עורכי הדין יכולים להיות פרטיים. הנשפטים יהיו חיילים בשירות חובה, קבע או מילואים. לא על כך עבירה יהיה משפט אך כאשר יש משפט כזה זו הזכות שלכם לקבל ייצוג משפטי הולם. בדרך כלל יידרש ייצוג בעבירות חמורות שיכולות להשפיע על תפקידו או עתידו של הנאשם, כמו למשל עבירות סמים, עריקות וכולי. ישנן גם עבירות ברקע פלילי כמו הטרדות מיניות, גניבת נשק ועוד.

לפי מה נבחר את עורך הדין?

  • כדי לבחור עורך דין צבאי קודם כל עליכם להבין מה האפשרויות שלכם. אל תהססו להיפגש עם כמה עורכי דין כי זו זכותכם, והוא יקבע את העתיד שלכם. יש עורכי דין מפולפלים ומקושרים שיכולים אפילו להשפיע על בחירת השופט שישפוט אתכם במשפט כך שאתם יכולים לקבל שופט סלחן יותר. תמיד תבררו כמה אפשרויות וכמובן תתעניינו בהמלצות עליהם.
  • מעבר להמלצות שתוכלו להשיג בעיקר על עורכי הדין המנוסים והמפורסמים, יש עורכי דין שיעשו עליכם רושם טוב יותר. הרושם הזה יכול להיות בלתי מוסבר, אך אפשר לסכם זאת בכימיה. כשיש ביניכם כימיה ואתם מבינים את עורך הדין, כאשר הוא מסביר לכם בנינוחות ומרגיע אתכם, זה אומר שהוא ייצג אתכם בצורה הרבה יותר טובה.
  • הניסיון והקבלות של עורך הדין הם החשובים ביותר, ככל שיש לו מוניטין גדול יותר כך סביר להניח שתוצאות המשפט יהיו טובות יותר אך קחו בחשבון שגם המחיר שלו יהיה גבוה יותר. זו נקודה חשובה שבה תצטרכו להפעיל שיקול דעת מעמיק עד כמה אתם יכולים לשלם לו כאשר שכר הטרחה שלו יכול להגיע גם ל-10 אלף שקלים במקרים קיצוניים.

עד כמה חשובה הבחירה?

בחירת עורך דין צבאי לא פחות חשובה מבחירת עורך דין במשפט האזרחי. חיש לא מעט אנשים בישראל שמזלזלים מאוד במשפט הצבאי וחושבים שהוא אינו חמור כמו המשפט האזרחי אך למעשה יש אנשים שמוצאים את עצמם בכלא לתקופות ממושכות, לעתים חצי שנה ולעתים אפילו שנתיים. אף אחד לא רוצה להיות בכלא צבאי, אף אחד לא רוצה להשתחרר מהצבא עם אות קלון ואף אחד לא רוצה להתחיל את החיים האזרחיים שלו, ולא משנה באיזה גיל, עם כתם פלילי. עורך דין צבאי יעזור לכם לקבל עונש מופחת ככל הניתן, הוא ירגיע אתכם בהליך המשפטי ובמידה רבה יקבע את העתיד שלכם.

אודות מנהל

בדוק גם

זכויות נפגעי עבירה במשפט הפלילי

זכויות נפגעי עבירה במשפט הפלילי – כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא

בשנת 2001 נחקק החוק שמדבר על זכויותיהם של נפגעי עבירות פליליות, שכן עד אותו שלב ...