דף הבית / פיננסי / משקיע פיננסי או אסטרטגי – מה מתאים לכם?
משקיע פיננסי או אסטרטגי

משקיע פיננסי או אסטרטגי – מה מתאים לכם?

עסקים מכל הסוגים ובפרט סטארט-אפים זקוקים במקרים רבים לסיוע כדי לצמוח. בפרט נחוץ להם כסף כדי לממן רכישת ציוד, תשלום שכר לעובדים מיומנים ומקצועיים, לשלם את שכר הדירה של המקום ממנו פועל העסק וההוצאות עוד רבות ומגוונות, בכל שלב של הפעילות.

כשמחפשים משקיע, ובעצם עוד לפני שמתחילים את התהליך, עולה השאלה האם עדיף לאתר משקיעים פיננסיים או אסטרטגיים.

תשובה חד משמעית באופן טבעי אין, ובכל מקרה מומלץ להבין מהו כל אחד מהסוגים, ובהתאם לקבל את ההחלטה מה הכי מתאים לעסק שלכם ולשלב ההתפתחותי שאליו הוא הגיע.

משקיע פיננסי – כך תקבלו גם כסף וגם שקט

משקיע פיננסי הוא מי שמספק לעסק שלכם "רק" כסף.

המטרה היחידה של סוג זה של משקיעים היא ליהנות מהפירות של ההשקעה בעסק שלכם לכשתתחילו להרוויח, והם לא מתערבים בניהול השוטף וגם לא בהתוויית החזון או בגיבוש אסטרטגיה לטווח הארוך – אלא פשוט ממתינים בסבלנות להבשלת הרעיון והעסק ולקבלת החלק שלהם ברווחים.

באופן טבעי אופציה זו מתאימה למי שרוצה רק כסף ולא רוצה שיתערבו לו בניהול השוטף של העסק.

משקיעים אסטרטגיים – שותפות מלאה

המשקיעים האסטרטגיים לעומת אלה הפיננסיים מבקשים להיות שותפים פעילים לגמרי.

הם מביעים את דעתם בכל סוגיה רלוונטית לניהול העסק, הן בטווח הקצר והן לטווח הארוך, ולמעשה לא חושבים רק על הרווחים הכספיים שהעסק שלכם יכול לספק להם אלא ניחנים בהתבוננות רחבה הרבה יותר.

למשל, משקיע אסטרטגי עשוי להשקיע בעסק גם מתוך ידיעה שייתכן שהתשואה אותה יקבל אינה הגבוהה ביותר שהוא יכול למצוא כיום בשוק, וזאת מתוך רצון למנף את ההשקעה למטרות אחרות – למשל כניסה לנישה חדשה שממתגת אותו טוב יותר, רכישה עתידית של חברה אחרת בזכות השותפות בעסק שלכם ועוד.

איך לבחור?

כאמור אין תשובה חד משמעית לשאלה איזו מבין האופציות עדיפה. השקעה אסטרטגית מאלצת אתכם לוותר על חלק מהשליטה בעסק, אם כי מצד שני אתם עשויים להיתרם רבות מהידע, הניסיון והקשרים של אותו אדם שבחר להשקיע בעסק שלכם.

אם לעומת זאת אתם מעדיפים להתוות בלעדית את הדרך, האופציה הראשונה עדיפה.

 

 

 

 

 

אודות מנהל

בדוק גם

הנהלת חשבונות UCAN2

הנהלת חשבונות – טיפים ועצות למתחילים

לא חשוב מה הוא טיבו של העסק שלכם, בכל מקרה אתם תזדקקו להנהלת חשבונות כדי ...