דף הבית / בריאות / סינון אוויר בממ”ד – עד כמה זה חשוב לבריאות שלנו?
מערכת סינון אבכ

סינון אוויר בממ”ד – עד כמה זה חשוב לבריאות שלנו?

חובה לתקין מערכת סינון אוויר בכל ממ”ד, מרחב מוגן או מקלט כי היא מחליפה את מסיכות המגן הרגילות ומאפשרת סירקולציה של אוויר. בנוסף, ניתן להשתמש בה במצב אוורור כדי לנשום בלי ערכות מגן או במצב סינון בזמן מלחמה לא קונבנציונאלית

הנחיות פיקוד העורף קובעות מאז מאי 2010 שיש להתקין מערכת סינון אוויר בכל ממ”ד או מקלט. הסינון חשוב בממ”ד כי הוא משפיע ישירות על איכות האוויר שאנחנו נושמים, כמו גם על היכולת שלנו להתמודד עם איומים לא קונבנציונאליים.

המערכת שפותחה על ידי חברות מובילות מספקת פתרונות חדשים לממ”ד ומתאימה לכל סוגי המרחבים המוגנים. היא מאפשרת נוחיות, גמישות ותקשורת טובה בין בני משפחה ואינה דורשת חבישת מסיכות מגן מיושנות.

החלפת ערכות המגן וסירקולציה של האוויר

יש מה דברים שכדאי לדעת כדי להבין עד כמה חשובה מערכת סינון אוויר לבריאות שלנו. ראשית, המערכת עצמה אמורה להחליף במובן מסוים את ערכות המגן והיא זוכה לתמיכה מצד פיקוד העורף. קבלנים בישראל מחויבים להתקין מערכת סינון אוויר בכל חדר מוגן שנבנה בכל דירה, וזהו תנאי לקבלת טופס 4 לאכלוס.

שנית, מערכות סינון אב”כ ואוויר חשובות במקלט או בממ”ד למרות שמדובר לכאורה על שטח אטום וסטרילי. הסיבה לכך היא שהמקלט אטום לחלוטין ואין בו כניסה ויציאה של פחמן דו חמצני שנפלט בעת הנשימה. היעדר התחלופה מסכן את הבריאות והוא קריטי בעיקר לילדים או תינוקות. המערכת היא הפתרון היחיד שמסוגל לייצר סירקולציה, לחדש את האוויר ולאפשר שהייה ממושכת לאורך זמן בתוך החדר הממוגן.

מה עושים במצב של מלחמה לא קונבנציונאלית?

האופן העיקרי שבו מערכת סינון אוויר בממ”ד שומרת על הבריאות שלנו בא לידי ביטוי בעת מלחמה לא קונבנציונאלית. בעוד בשגרה אנחנו משתמשים במערכת לאוורור וכדי לאפשר לאנשים שנמצאים בתוך המרחב המוגן לנשום ללא ערכת מגן, במקרים של מלחמה לא קונבנציונאלית אפשר להעביר אותה למצב סינון. במצב הזה אחראית המערכת על סינון יסודי של האוויר בתוך הממ”ד ועל אספקת אוויר צח לזמן ממושך.

המערכת יעילה בעיקר בחומרי לחימה כימיים שפוגעים במערכת העצבים. היא משפרת בעשרות אחוזים את רמת ההגנה על הבית ומתאימה למרחבים מוגנים של בניינים, שכונות וערים. המערכת מחוברת לתשתית המבנה והיא ניזונה מתוך חיבורי החשמל. בנוסף, אין צורך בתחזוקה תקופתית מסובכת כדי לדאוג לתקינות המערכת במהלך השגרה.

מערכת סינון אוויר יכולה להציל חיים. המחיר שלה משתנה בין חברה לחברה ותלוי בגודל החדר, בסוג המסנן ובדרישות הלקוח, אבל אסור בשום פנים ואופן לוותר עליה. הנחיות פיקוד העורף קובעות בצורה ברורה שיש להתקין את המערכת הזו בכל חדר מוגן ואפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע גם לגבי מבצעים והנחות.

אודות מנהל

בדוק גם

ירידת שמיעה

מרגישים ירידת שמיעה? כל מה שאתם צריכים לדעת על ירידת שמיעה ומכשירי שמיעה.

מה הם הגורמים לירידת שמיעה?   הסיבה הכי שכיחה היא גיל. השמיעה שלנו מתחילה להידרדר ...