דף הבית / סביבה / פסולת בניין – איך עושים את זה נכון
פסולת בניין

פסולת בניין – איך עושים את זה נכון

אחת הטענות שנשמעות מפי מומחים בשנים האחרונות היא, שבמהלך השנים יש יותר ויותר פסולת בעולם ובפרט פסולת בניין. טענה זו הגיונית לאור העובדה שכמות האנשים בעולם גדלה, רמת הצריכה שלהם עולה ובפרט מוקמים הרבה יותר מבנים בעשרות השנים האחרונות ועל כן גם כמות פסולת בניין עולה. על כן יש צורך לטפל בכך באופן מיוחד ומיידי.

לפני שניכנס לעומק העניין של פסולת בניין חשוב להבין מה זה אומר ומדוע חשוב לטפל בזה. בכל מבנה שאנחנו בונים או משפצים, יש לא מעט פסולת שנשארת מאחור. קירות שבורים, דלתות, מרצפות, חול, צינורות וכדומה. כל הפסולת הזאת אמורה להיות מפונה אליו היא מסולקת מהמבנה. מסיבות שונות, החל מסיבות של בטיחות, נראות, זיהום אוויר וכדומה. כיום, בניגוד לעבר, נהוג לסלק את הפסולת לאזורי הטמנה מיוחדים כשחלק מהפסולת מועברת למחזור.

יש לציין שקבלנים אשר לא דואגים לפינוי פסולת בניין עלולים להיקנס בצורה כבדה על ידי הרשות המקומית בה מתבצעת הבנייה, הרעיון הוא כמובן לוודא שכל הפסולת מפונה, אחרת עלול להיווצר מצב שהרחוב בו נערכת הבנייה או מתבצע השיפוץ, לא יהיה נגיש וזמין ואיכות החיים בו תיפגע. האחריות על סילוק הפסולת היא של הקבלן האחראי ועל בעל הנכס שאמור לדאוג שהדבר יתבצע בהקדם.

כיצד מבצעים סילוק של פסולת בניין

בדומה לפסולת רגילה, גם בכל הקשור לפסולת בניין, סילוקה מתבצעת על ידי חברה שמתמחה בתחום. לחברה יש משאיות ומנופים שעוזרים לה לקחת את פחי האשפה אליה מעבירים את האשפה ולאחר מכן היא מעבירה אותם אל אזורים מיוחדים בהם מוטמנת הפסולת. לפני ההטמנה מתבצע הליך מסודר במהלכו מוצאים את כל החומרים והכלים שניתן להשתמש שנית למחזור. מדובר על חומרים כמו מתכות וברזלים וכן חומרים אחרים. אותם חומרים מועברים לחברות שמתמחות במחזור.

יש לציין שהרבה פעמים החברה עצמה אחראית לתהליך העיבוד מחדש מתוך כוונה לאפשר מחזור שלו בצורה נוחה. מדובר בתהליך לא ארוך, שמאפשר החזרת חומרים בחזרה אל השוק. חזרתם אל השוק מאפשרת בעקיפין, הגדלת השוק מבחינת החומרים וכן הוזלתם כתוצאה מהגידול בהיצע.

כאשר בוחרים לעבוד עם חברה לפינוי פסולת בניין, יש לוודא שמדובר בחברה שאזור ההטמנה שלה נמצא קרוב, שלחברה יש צי משאיות מספיק גדול ורחב בשביל לבצע את העבודה בזמינות גבוהה, כמו כן יש לוודא שלחברה יש את כל מה שצריך בשביל לבצע הליך של הטמנה ומחזור כפי שנדרש.

רצוי מאוד לסגור חוזה עם חברה לפינוי פסולת בניין לפני שמתחילים בהליך הבנייה ולקבוע ימים מוסדרים לפינוי הפסולת, יש לקחת בחשבון שייתכן מאוד ועד הרגע בו יסתיים הליך הבנייה, תצטרכו להשתמש בשירותיה של חברה זו, על כן החוזה צריך להיות פתוח מבחינת זמן ללא לוח זמנים מוגדר לסיום העבודה.

אודות מנהל