דף הבית / שירותים לעסקים / פתיחת עוסק מורשה
פתיחת עוסק מורשה

פתיחת עוסק מורשה

על פי חוק מס ערך מוסף, שנכנס לתוקף בשנת 1976, קיימים שני סוגי עוסקים בישראל: עוסק מורשה ועוסק פטור. עוסקים מורשים נקראים כך משום שהם מורשים לקזז מע"מ על תשומותיהם, ומצד שני הם מחויבים לגבות מס זה מלקוחותיהם ולהעבירו אל אוצר המדינה. עוסקים פטורים הינם עסקים שהכנסותיהם נמוכות יחסית ועל כן הם פטורים מחובת גביית מע"מ, כשב-2017 הרף ממנו הופך עוסק פטור למורשה עומד על כ-100,000 ₪ (אם כי חשוב להדגיש שישנם עיסוקים שמחייבים רישום כעוסק מהסוג הראשון גם אם ההכנסות נמוכות מהרף הנ"ל). פתיחת עוסק מורשה מורכבת משלוש פעולות עיקריות – מול מע"מ, מול מס הכנסה ומול הביטוח הלאומי.

מה חשוב לעשות מול מס ערך מוסף?

השלב הראשון של פתיחת עוסק מורשה היא הגעה אל המשרד של מס ערך מוסף באזור הפעילות של העסק והודעה בכתב לפקיד השומה בדבר פתיחתו של העסק. צעד זה חייב להתבצע עוד לפני ביצוע כל פעילות שמניבה הכנסות במסגרת העסק.

יש להגיע למשרדי מע"מ עם צילום של תעודת הזהות שלכם, מסמך רשמי מהבנק המעיד על פרטי חשבון הבנק (או שיק על שמכם, כמובן מבוטל), חוזה שכירות או רכישה של המקום בו מתנהל העסק ותעודת עיסוק. בנוסף נדרש מילוי טופס שנקרא טופס 821, שאותו ניתן למלא מראש אחרי שהורדתם אותו באינטרנט או במקום. פתיחת עוסק מורשה מחייבת אתכם בתשלום דו"ח מע"מ אחת לחודשיים (או כל חודש לעסקים שהמחזור השנתי שלהם הוא למעלה מ-1.5 מיליון ₪) ובהתאם ישנו בדרך כלל צורך בשירותי הנהלת חשבונות לעוסק מורשה. חשוב להדגיש שגם בפרק זמן שאין בו כלל הכנסות חובה להגיש דו"ח, ובמקרה זה דו"ח אפס.

פתיחת עוסק מורשה במס הכנסה

לאחר קבלת תעודת עוסק מורשה מידי פקיד המע"מ, התחנה הבאה בתהליך פתיחת עוסק מורשה היא משרדי מס הכנסה (גם כן המשרד האזורי בהתאם למיקום העסק).

במשרדי מס הכנסה יש למלא טופס שנקרא טופס 5329, להגיש תעודת צילום זהות וכן להצהיר אם בכוונתכם להעסיק עובדים. אם כן, ייפתח לכם גם תיק ניכויים – סיבה נוספת לצורך בשירותי הנהלת חשבונות לעוסק מורשה.

לאחר פתיחת התיק במס הכנסה תידרשו בנוסף למע"מ לשלם גם מקדמות למס הכנסה, בהתאם לגובה ההכנסות החודשי שלכם. בחלק מהמקרים גם הלקוחות שלכם יידרשו לבצע ניכוי מס במקור – כלומר להעביר מראש חלק מהתשלום למס הכנסה. לאחר הגשת הדו"ח השנתי וקביעת השומה שלכם יקוזזו ממנה סך המקדמות ששילמתם וכן כל ניכויי המס במקור. ניתן לבקש פטור מניכוי מס במקור, וכך לפשט את כל התהליך של הנהלת חשבונות לעוסק מורשה.

ביטוח לאומי

גם ביטוח לאומי דורש תשלום מקדמות מכל עוסק מורשה, שנקבעות עפ"י גובה ההכנסות (כשבשלב פתיחת העסק מדובר על הכנסות צפויות). מומלץ בחום להיעזר בשירות מקצועי של הנהלת חשבונות לעוסק מורשה על-מנת שלא לעבור על החוק מצד אחד ומצד שני לא לשלם סכומים גבוהים יתר על המידה לכל הרשויות.

 

 

אודות מנהל

בדוק גם

שילוט פנים

שילוט פנים – מרגישים נוח במרחב

המרחב בו אנו שוהים והדרך בה הוא מעוצב משפיע באופן ישיר על החוויה הפנימית שלנו, ...