דף הבית / פיננסי / ריבית משכנתא ממוצעת
ריבית משכנתא ממוצעת

ריבית משכנתא ממוצעת

החלטתם לפנות לבנק שלכם לקבלת משכנתא? רוצים לרכוש דירה חדשה אבל אין ברשותכם את סכום הכסף הנדרש לשם כך? אם כן, סביר שקיבלתם מספר הצעות שונות או אולי חקרתם את הנושא וקראתם על כך באינטרנט. ישנם לא מעט מסלולי משכנתא, המתייחסים אל הריבית במשק. מדובר באחד הפרמטרים החשובים ביותר בכל מסלול שבו בוחרים, שכן ריבית זו יכולה להיות לעיתים גבוהה, לעיתים נמוכה ולעיתים ממוצעת. גובה הריבית משפיע על סכום ההחזר החודשי ולכן נדרש להתייחס אליו בכובד ראש וללמוד עליו מעט.

מהי ריבית משכנתא ממוצעת

כשמדברים על ריבית משכנתא ממוצעת מתכוונים לגובה הריבית הממוצעת השנתית שאותה קובע הבנק. חשוב לדעת שהריבית הנקבעת על ידי הבנק הינה ריבית דינאמית. כל שינוי במשק ובמדיניותו של בנק ישראל עשוי להשפיע על גובה הריבית הממוצעת. בנוסף, יש להתייחס גם אל המסלול הנבחר. מסלול המשכנתא הנבחר משפיע גם הוא על ריבית המשכנתא הממוצעת. בין אם בוחרים במסלול של ריבית משתנה, ריבית קבועה, ריבית שצמודה למדד או כל מסלול אחר, כל אחת מהאפשרויות האלו משפיעה על הריבית הממוצעת השנתית במסלול כולה ולכן מצריכה התייחסות גם כן. פרמטר נוסף, שנלקח גם הוא בחשבון ומשפיע על הריבית הממוצעת הוא הלווה עצמו. למשל, ככל שרמת הסיכון גבוהה יותר מול הלווה, הריבית שייתן לו הבנק תהיה גבוהה גם כן. לווה שפונה אל הבנק לקבלת משכנתא לצורך בניית בית חדש, יידרש לשלם בדרך כלל ריבית גבוהה יותר מלווה המעוניין במשכנתא לרכישת דירה קיימת.

כיצד יודעים אם הריבית הממוצעת היא אכן טובה

סקר שוק הוא דרך טובה לבחון את האפשרויות הקיימות ומתוכן לבחור את הטובה ביותר. כל בנק מציע מסלול אחר וריבית אחרת. ישנם בנקים שמציעים ריבית נמוכה, הנחשבת לאטרקטיבית מאד, בעוד שאחרים מציעים ריבית גבוהה. יועץ משכנתאות יכול לעזור לבחון את האפשרויות הקיימות ואת הריביות המוצעות. במקרים רבים ניתן בעזרת משא ומתן מול הבנק לצמצם את גובה הריבית ובכך לשפר את תנאי המסלול. בכל מקרה, חשוב לבחון היטב את הריבית הממוצעת תוך התייחסות לכל הפרמטרים הנדרשים ובחינתם לעומק. במקרים מסוימים כדאי אף לשקול הליך של מחזור משכנתא כדי לשפר את תנאי המשכנתא ואת תנאי הריבית. מחזור משכנתא מאפשר ללווים להאריך את תקופת ההחזר, כדי להקטין את התשלום החודשי. בנוסף, הוא מאפשר גם לבחור במסלול חדש ולקבוע את אופי הריבית – האם זו תהיה, למשל, ריבית קבועה או ריבית משתנה. ישנם מצבים בהם כדאי אף לשקול את סילוק ההלוואה ובעיקר אם הריבית במשק נכון לאותו יום נמוכה בהרבה מזו שהיתה בעת לקיחת המשכנתא.

לסיכום

ריבית משכנתא ממוצעת היא פרמטר חשוב שכדאי לבחון לפני שחותמים על המשכנתא, שכן היא זו שתשפיע בסופו של דבר על ההחזר החודשי ועל המשכנתא כולה. מומלץ להשקיע זמן בכך, להתייחס לעניין בכובד ראש ולעשות זאת גם בעזרת מומחים, המכירים את התחום היטב.

 

אודות מנהל

בדוק גם

משקיע פיננסי או אסטרטגי

משקיע פיננסי או אסטרטגי – מה מתאים לכם?

עסקים מכל הסוגים ובפרט סטארט-אפים זקוקים במקרים רבים לסיוע כדי לצמוח. בפרט נחוץ להם כסף ...