דף הבית / חוק ומשפט / תביעה פיצויי פיטורים – מתי זה אפשרי וכיצד
כפיר דיין דובב

תביעה פיצויי פיטורים – מתי זה אפשרי וכיצד

אחד הרגעים הקשים ביותר עבור כל עובד, הוא הרגע בו הוא מקבל מכתב פיטורים ממקום העבודה. זה יכול להיות במקרה של קיצוצים, סיום פרויקט, חוסר שביעות רצון מהעובד ובמקרים רבים אחרים בהם המעסיק מחליט שהעובד לא מתאים עוד למקום העבודה או שאין צורך בו.

כל עובד אשר מפוטר ממקום העבודה, זכאי לקבל פיצוי על פיטוריו, עם סייג אחד. בשביל לקבל פיצויים עליו לעבוד לפחות שנה רצופה באותו מקום. במידה וכך אכן נהג, הרי שהוא אמור לקבל פיצוי בגודל חודש משכורת על כל שנת עבודה במקום. במידה והמעסיק לא משלם לו, הוא יכול להגיש תביעה פיצויי פיטורים בבית הדין לענייני עבודה.

תביעה לפיצוי פיטורים מוגשת במקרים בהם יש הלנת פיצויים, כלומר במקרים בהם המעסיק לא משלם את הפיצוי כפי שעליו לעשות, אין זה משנה אם מדובר בתביעה שמוגשת באופן מידיי או אחרי שנה, שזה המועד אחריו עלולה לחול התיישנות על התביעה.

מדוע עובדים זכאים לפיצוי פיטורים

לפני שנסביר כיצד מגישים תביעה פיצוי פיטורים, נסביר בקצרה מדוע בכלל עובדים זכאים לפיצוי. חשוב לומר, לעיתים העובדים מקבלים פיצויים, גם אם הם התפטרו, שכן כחלק מהסכום שהמעסיק מעביר לקרן הפנסיה שלהם (ביחד איתם), הרי שישנו אחוז מסוים שנכנס לקופת פיצויים. במקרה והעובד מפוטר, הוא מקבל את הכסף בכל מקרה, במידה והם התפטרו, הם יקבלו את הסכום בהנחה והמעסיק מסכים לשחרר להם אותו. במקרה כזה, הם יצטרכו לפנות לחברת הביטוח ולדרוש להעביר להם את הסכום.

עובדים זכאים לפיצוי פיטורים מתוך הנחה, שאם עובד פוטר, הרי שתעבור תקופה עד שימצא מקום עבודה ולכן הוא צריך להסתגל מבחינה כלכלית למצבו החדש, כמחוסר עבודה. מקום העבודה שפיטר אותו צריך לדאוג לו לכך, והדרך היא באמצעות פיצוי פיטורים. מאחר והמדינה לא רוצה לגרום לקריסה של עסקים, בעיקר כאלה שעובדים בהם עובדים זמניים, הרי שנקבע שעל העובד לעבוד מינימום שנה במקום עבודה בשביל לקבל פיצוי.

כיצד מגישים תביעה פיצוי פיטורים

תביעה שכזו מוגשת על ידי העובד, בדרך כלל הוא יעשה זאת בליווי של עורך דין אשר מתמחה בדיני עבודה. הוא הם יגישו לבית המשפט את תלושי המשכורת של העובד, בשביל להוכיח שאכן הוא עבד שם לפחות שנה, וכן בשביל להסביר מה הוא בדיוק החישוב של הסכום אותו המעסיק צריך לשלם לעובד בתור פיצוי.

יש לציין, שבמקרה של הלנת פיצויי פיטורים, ניתן לדרוש במסגרת התביעה שהסכום יוצמד למדד, ריביות וכן ניתן לדרוש סכום גבוה יותר על עוגמת נפש שנגרמה כתוצאה מהעיכוב ומאי תשלום הכסף.

לסיום חשוב לומר, רצוי לפני הגשת התביעה, לפנות למעסיק במכתב, על מנת לפתור זאת לא דרך בית משפט, כך נוכיח שניסינו את כל הדרכים בטרם פנינו לבית המשפט.

 

אודות מנהל

בדוק גם

מה צריך לדעת לפני שבוחרים עורך דין צבאי

מה צריך לדעת לפני שבוחרים עורך דין צבאי

כאשר אתם נקלעים לבעיה משפטית בצבא אתם יכולים לבחור עורך דין צבאי פרטי או עורך ...