דף הבית / לימודים / תואר ראשון בפסיכולוגיה – הדרך מכיסא הלימודים אל ספת המטפל
תואר ראשון בפסיכולוגיה

תואר ראשון בפסיכולוגיה – הדרך מכיסא הלימודים אל ספת המטפל

אחד המקצועות שעברו את השינוי התדמיתי הנרחב ביותר בשלושים-ארבעים השנה האחרונות, שלא נדבר על כך שהוא עבר גם את השינוי המשמעותי ביחס לחשיפה של כלל הציבור אליו, הוא פסיכולוגיה.

אם בעבר מקצוע זה היה אומנם משמעותי, אך מעטים האנשים שהיו מוכנים להודות שהם פונים לשירותיו של פסיכולוג, ומרבית האנשים היו נמנעים מכך באופן מוצהר, אזי שבמהלך הזמן ובמיוחד בשנים האחרונות, אנחנו יכולים לראות שינוי מקיף בנושא, כאשר יותר ויותר אנשים הולכים לקבל טיפול פסיכולוגי והם מודים בכך בצורה גלויה, יותר ויותר חברות וארגונים נעזרים בפסיכולוגים, הם זוכים לחשיפה משמעותית וחיובית בתקשורת, ובאופן כללי החברה עברה שינוי משמעותי ביחס למקצוע ולעוסקים בו.

תואר ראשון בפסיכולוגיה פותח עבור צעירים וצעירות שרוצים להיות מטפלים מקצועיים, דלת אל עולם עצום של אפשרויות והצעות עבודה שונות. זו אחת הסיבות שבין התחומים אשר נלמדים במדעי החברה היום, פסיכולוגיה נחשב לתחום מוביל, פופולארי, ואחד המקצועות שקשה מאוד להתקבל אליהם.

לפני שנסביר מעט על תואר ראשון בפסיכולוגיה חשוב להבין את מהות השינוי שעבר על התחום במהלך השנים. שינוי זה נובע מסיבות תרבותיות, כלכליות וחברתיות. בין אם בתור פרטים ובין אם בתור קבוצות וחברות, כולל חברות עסקיות, יש כיום הרבה בחשיבות של עבודת הפסיכולוג, הכרה בצורך וביכולות של טיפול. צריך לומר זה נובע בין היתר, בשינוי המבנה המשפחתי, תהליכי עיור ומודרניזציה, שינוי ביחס התקשורת לטיפול פסיכולוגי ולמי שעובר אותו וכן באינספור מחקרים שהוכיחו את היתרונות של טיפול והתייחסות פסיכולוגית במצבים שונים.

מה לומדים במסגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה

לימודי תואר ראשון מכינים את הסטודנטים לקראת היותם מטפלים באופן סדיר. לצד לימודים תיאורטיים רבים בתחום, מקצועות שקשורים לגישות ותיאוריות פסיכולוגיות, ניתוח מבנה האדם ועוד, הרי שהלימודים גם כוללים התייחסות למצבים שונים, בין אם זה טיפול בילדים, במבוגרים, קבוצות, פסיכולוגיה של מקומות ועוד.

במהלך לימודי התואר זוכים לקבל חשיפה כיצד מתבצע טיפול וכיצד מתבצע ניתוח במטופלים מסוגים שונים, איך מתמודדים עם מצבים מיוחדים ועוד. כמו כן לומדים על כל מה שקשור לאתיקה וכללי טיפול, סודיות, משפט ועוד.

צריך לומר שחלק מהותי בלימודים הוא סטאז’ שיש לעבור, על מנת שיהיה ניתן בסופו של דבר לעסוק בתחום. בדומה למקצוע כמו רפואה ומקצועות אחרים, גם בפסיכולוגיה יש לעבור סטאז’ במקום מקצועי, בהתאם לכללים שקבעה המדינה. כמו כן, יש לעבור מבחנים על מנת לקבל רישיון לעסוק בתחום.

בישראל, הלימודים נערכים באוניברסיטאות הגדולות וכן במספר מכללות שקיבלו אישור לכך. הלימודים נמשכים שלוש שנים, וניתן להמשיך מהם הלאה גם אל לימודי תואר שני. מי שמעוניין, יכול לחבר לימודים אלה, ליחידות לימוד אחרות במסלולים שונים על מנת להוציא תואר ראשון בשני המקצועות.

 

 

 

אודות מנהל

בדוק גם

תואר שני בחינוך

עוסקים בחינוך? כדאי לכם לשקול ללמוד לתואר שני

לימודי תואר שני יכולים להתאים למי שעוסק בחינוך והוראה ומעוניין להתפתח, להתקדם מקצועית וליהנות מתוספת ...