דף הבית / בריאות / תעוקת לב
תעוקת לב

תעוקת לב

תעוקת לב, אשר מוכרת גם בשם תעוקת חזה (אנגינה פקטורס), זה מצב שנובע מכך ששריר הלב לא מקבל מספיק דם ועל כן הוא סובל ממחסור בחמצן, זה נובע מסתימה בעורקים. סיטואציה שכזו יוצרת תחושת כאב רצינית אותה אפשר לחוות מעת לעת.

אנשים אשר חווים תעוקת לב, נאלצים להתמודד עם תחושת הכאב במשך מספר דקות, מה שמונע מהם להמשיך את שגרת חייהם באופן סדיר. על מנת להימנע ממצב כזה, יש לשנות את אורחות החיים, ובמקרים מסוימים אף ליטול תרופות שמטרתן הרחבת כלי הדם מתוך כוונה לאפשר זרימה נכונה שו, הורדת העומס על הלב, ובמקרים מסוימים אף נדרש לעבור צנתור. במקרים קיצוניים של התופעה יש לעבור ניתוח מעקפים.

לפני שנסביר מה מוביל למצב זה, צריך לומר, לא מדובר במצב קיצוני, אומנם לא מדובר במצב שכיח, אך אפשר לחיות עם תעוקת לב ולנהל אורח חיים סדיר, כל עוד שומרים על שגרת חיים בריאה. במידה ונמנעים מכך, הרי שבהכרח המצב יכול להחמיר, מן הסתם.

מה חווים במקרה של תעוקת לב

כאמור, במצב זה חשים תחושת כאב באזור החזה, תחושת אי נוחות ולחץ אשר פעמים רבות גם מקרינה ליד שמאל, לסת ובטן. בדרך כלל התחושה נמשכת מספר דקות, כאשר במקרים של תעוקת לב בלתי יציבה, הרי שזה יכול להימשך גם מעבר לכך.

אנחנו מכירים שלושה סוגים של תעוקת לב, תעוקת חזה. מצב יציב, תופעה שנגרמת בעת מאמץ, עישון, התרגשות וכן אחרי ארוחות גדולות. מדובר על מצבים בהם תצרוכת הדם בלב עולה על היכולת של העוקרים לספק אותם. מצב לא יציב, מופיע אצל חולים שהיו במצב יציב אך עם הזמן, המצב השתנה לרעה. במצב לא יציב, הכאבים מופיעים בתדירות גבוהה יותר, נמשכים לאורך זמן ממושך יותר, ויכולים להופיע גם בזמן מנוחה. הסיבה העיקרית לתופעה במצב זה, היצרות בעורקים הכליליים שהחמירה בצורה פתאומית, למשל כתוצאה מהתכווצות.

המצב השלישי, הוא תעוקה שעמידה לטיפול. מזכיר בעיקרון מצב יציב, אך מדובר על סיטואציה שלא מגיבה לשום סוג של טיפול.

כיצד מאבחנים תעוקת לב וכיצד אפשר להימנע ממנה

ברמת העיקרון האבחון נעשה על בסיס תלונות של המטופל על תחושת כאב. בעקבות התלונות הוא יעבור בדיקות אק"ג, אקו לב במאמץ, מיפוי לב, צנתור אבחנתי. אם המטופל מאובחן כמי שאכן יש לו תעוקת חזה אז תיבנה עבורו תוכנית טיפול מתאימה.

בשביל להימנע ממצב של תעוקת חזה, יש להימנע מעישון, להימנע מצריכת מזון אשר עלול לייצר כולסטרול גבוה, ויש לבצע פעילות גופנית.

במידה והמטופל מאובחן עם תעוקת לב, הרי שהוא יידרש לא רק לשנות את סגנון חייו, לאכול בריא, לבצע פעילות גופנית ולהפסיק לעשן, אלא גם יצטרך ליטול תרופות להרחבת עורקים כליליים, וכאמור במקרים מסוימים הוא יצטרך לעבור צנתור לפתיחת ההיצרות או החסימה.

 

אודות מנהל

בדוק גם

גשר בשיניים

גשר בשיניים – מתי נצטרך לעשות אותו

עד לפני שנים לא רבות, היה נהוג לחשוב שכל הרעיון של גשר לשיניים מיועד אך ...