דף הבית / קריירה / חשיבות של דירקטוריון בחברה
חשיבות של דירקטוריון בחברה

חשיבות של דירקטוריון בחברה

בשנים האחרונות, בפרט בעשור האחרון, אנחנו יכולים לקרוא ולשמוע שוב ושוב על התנהלות של דירקטוריון של חברה, בין אם היא פרטית או ממשלתית. לצערנו לא פעם אנחנו קוראים בעיקר על התנהלות שלילית שגורמת נזק לחברה ואפילו לציבור כולו. לכן, יש חשיבות גדולה לדעת מה בדיוק אמור לעשות דירקטוריון, ומה החשיבות שלו עבור החברה.

לפני שנסביר מה בדיוק החשיבות, איך הוא בדיוק מתמנה וכדומה. צריך לציין, שאנחנו יכולים למצוא דירקטוריונים בחברות ציבוריות וממשלתיות (מדובר על חובה על פי חוק), וכן בחברות פרטיות. עם זאת, חברות פרטיות, יכולות להסתפק במינוי דירקטור אחד, ואינן חייבות בהכרח למנות דירקטוריון שלם, כפי שנהוג בחברות ציבוריות או בחברות ממשלתיות. חברות רבות נוהגות לעשות את זה לצורך ניהול תקין.

מה זה בדיוק דירקטוריון וכיצד הוא משרת את החברה

כל חברה ציבורית או ממשלתית, מחזיקה מועצת מנהלים, שהוא למעשה הדירקטוריון, והוא אחראי לפקח על התנהלות החברה. הוא אחראי לקבוע יעדים ואסטרטגיות ולבדוק האם החברה עומדת בהם. על הדירקטוריונים השונים, להפעיל שוק דעת עצמאי, להיות מסוגלים לבקר את החברה, להתריע כשיש בעיה בהתנהלות הכלכלית או בהתנהלות אחרת.

ברמת העיקרון, חשוב להדגיש, הדירקטוריון לא מנהל את החברה, לשם כך יש אנשי מקצוע, אלא הוא רק מפקח על ההתנהלות שלה. הוא צריך לקבל את כל הנתונים ולראות שאכן החברה עומדת ביעדים וכן, שהחברה פועלת באופן חוקי.

הדירקטוריון מתנה על ידי בעלי המניות אשר ממנים אותם, באופן כזה שהוא מייצג את חלוקת הכוח בחברה. כלומר, בעל מניות שיש לו נתח גדול יותר, יוכל להכניס יותר דירקטוריונים מאשר בעלי מניות אחרים. בחברות ציבוריות, יש להכניס גם דירקטוריונים חיצוניים אשר אינם קשורים לבעלי המניות ולא לפעילות החברה, אלא מדובר על נציגי ציבור, תפקידם לשמור על האינטרס הציבורי. מה שכן, הם, חייבים להיות בעלי ידע ומומחיות בתחום הפיננסי.

כאן חשוב לתת דגש, גם בהקשר למה שציינו בתחילת המאמר. אחת הבעיות הגדולות שאנחנו נתקלים בהן, בפרט בשנים האחרונות, מצב בו דירקטוריונים שאמורים לייצג את הציבור, לא בהכרח עשו את עבודתם כפי שציפו מהם, ואלה שייצגו את בעלי המניות, לא חשבו בהכרח על טובת החברה, אלא יותר על טובתם של אלה אשר מינו אותם. זה כמובן הוביל, לא פעם, למצב של התנהלות לא נכונה מבחינה פיננסית וכן מבחינות אחרות, כולל בכל מה שקשור להיבטים של התנהלות נכונה על פי החוק.

בסופו של דבר, דירקטוריון של חברה, אמור לפעול לטובת בעלי המניות מחד, אלה שהשקיעו את כסף בחברה, אך מצד שני, לטובת הציבור. הדירקטוריון אמור להפיק דוחות שנתיים, להציגם בפני בעלי המניות ודרכם להציג את מצב החברה מבחינה עסקית. הדו"ח חייב לשקף נאמנה את המצב, לטוב או לרע.

 

אודות מנהל

בדוק גם

עלויות של עסק

עלויות של עסק

כל עסק הן בתחילת דרכו והן כעסק קיים בן אם עסק קטן ובין אם גדול ...