דף הבית / חוק ומשפט / טל איטקין – הגדלת מזונות בהליך גירושין
טל איטקין - הגדלת מזונות בהליך גירושין

טל איטקין – הגדלת מזונות בהליך גירושין

עורכת הדין טל איטקין מסבירה על הגדלת מזונות במסגרת הליך גירושין בין בני זוג אחת המחלוקות החשובות ביותר העומדת בפני בית המשפט הינה גובה דמי מזונות הילדים. פסיקת דמי מזונות הינה חובה אשר מוטלת על כתפיו של האב, החובה לזון את ילדיו. יש לציין כי חובה זו של האב אינה חלה רק על זוגות נשואים אלא גם על זוגות "ידועים בציבור" ואף במקרה בו בני זוג החליטו להביא ילדים לעולם מבלי לבוא בברית הנישואין.

גובה דמי המזונות הנפסקים על ידי בית המשפט נקבעים תוך ניסיון לאמוד את צרכיי הילדים, הן בהווה והן באופן הצופה פני עתיד. יחד עם זאת חשוב לזכור כי במקרים רבים הנסיבות אשר עמדו לנגד השופט בקביעת דמי מזונות אלו, השתנו בעתיד ובהתאם גם צרכיי הילדים. פתרון לשינוי נסיבות זה הינו הגשת תביעה להגדלת דמי מזונות, תביעה זו יכולה להיות מוגשת הן על ידי ההורה המשמורן אך אף על ידי הקטינים עצמם.

ההלכה הרווחת כיום בפסיקה הינה כי פסק דין למזונות אינו מונע מבעל דין לשוב ולהתדיין שוב בתחום זה. צדדים לתביעת מזונות רשאים לשוב ולהתדיין בכל הנוגע לסכום המזונות הנקבע כל אימת שקיים שינוי נסיבות מהותי.
נשאלת השאלה אם כך, מהו שינוי נסיבות מהותי לצורך דמי מזונות. הלכה פסוקה היא כי לצורך הגדלת דמי מזונות נדרש שינוי נסיבות מהותי ואין מדובר בעניין של מה בכך, יש לבחון שינוי זה באופן מצומצם ומגביל מכח היותם של דמי המזונות חלק מפסק הדין. בית המשפט כחלק מקידום התפיסה של "סופיות הדיון" ייעתר לתביעה זו כאשר פני המציאות השתנו באופן ניכר לעומת שהיו בעת קביעת פסק הדין.

שינוי הנסיבות המהותי לצורך הגדלת דמי המזונות אינו חייב להגיע אך ורק מכיוון צרכיי הילדים בלבד, שינוי מהותי בהכנסותיהם של אחד מן הצדדים, עלייה ניכרת בהכנסותיו של האב או לחלופין, הרעה משמעותית בהכנסותיה של האם, עלולים להוות עילה להגדלת דמי המזונות.

כאן המקום להזכיר, כי כאשר עומד בית המשפט בפני תביעות מסוג אלה, בית המשפט יבחן את התנהלות האישה בעת הגשת התביעה. תביעה אשר מוגשת בסמוך למועד קבלת פסק הדין מעלה חשש כי התביעה אינה מוגשת בתום לב ומשכך הינה צעד אסטרטגי בהליך הכולל בין הצדדים.

לסיכום, הצורך בשינוי נסיבות מהותי הינו תנאי לא קל הנועד להגן על סופיות הדיון ומניעת התדיינויות חוזרות ונשנות בפניי בית המשפט באותן הנסיבות. בסופו של יום כאשר בית המשפט נדרש להתמודד עם תביעה להגדלת מזונות עליו לבחון האם התנאים מאפשרים הגשת תביעה זו והאם התביעה הוגשה בניקיון כפיים, אך חשוב לזכור כי בראש ובראשונה, עומדת לנגד עיניו, טובת הילדים.

המאמר מוגש באדיבות עו"ד טלי איטקין – מומחית לענייני משפחה וירושה

.

 

 

אודות מנהל

בדוק גם

מה צריך לדעת לפני שבוחרים עורך דין צבאי

מה צריך לדעת לפני שבוחרים עורך דין צבאי

כאשר אתם נקלעים לבעיה משפטית בצבא אתם יכולים לבחור עורך דין צבאי פרטי או עורך ...